środa, 10 lipca 2013

Dlaczego ludzie kłamią?

Życie byłoby straszne, gdyby ludzie nigdy nie kłamali. Wyobraź sobie pogrzeb, na którym każdy jest szczery, albo całkowicie szczerą rozmowę z teściowej ze znienawidzonym zięciem. Jak musiała by się poczuć córka? Gdybyśmy nie kłamali, bylibyśmy okrutni.
Oczywiście, istnieją również kłamstwa niepotrzebne. Od pewnego kłamcy dowiedziałam się, że kłamie, bo "inaczej jest nudno, nieciekawie". To nie jest zbyt dobre. Jednak kłamstwo jest często lepszym wyjściem, niż mówienie prawdy. Zazwyczaj jest to również łatwiejsze wyjście, dlatego z niego korzystamy.
Po skłamaniu ciężko jest przeprosić, bo większość ludzi nie lubi przyznawać się do winy.
Większość niepotrzebnych kłamstw jest świadoma, ale te codzienne, małe półprawdy wypowiadamy często nawet odruchowo. Ile osób mówi "Taki mi przykro." wcale tak nie myśląc?
Szczerze mówiąc, kłamstwo nie jest takie złe. Ludzi, którzy nigdy nie kłamią często nazywamy chamami, egoistami. Kłamanie jest częścią naszego człowieczeństwa.

Ludzie kłamią, ponieważ boją się ;co inna osoba pomyśli o rzeczywistości;. A ciężko im przeprosić, dlatego, że wstydzą się jeszcze bardziej, niż w momencie kłamania tego co... napisałam wyżej. Oczywiście, ze ludzie kłamią świadomie, gdyby kłamaliby nieświadomie wtedy nie wiedzieliby w ogóle o czym mówią.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz